Abstrakt:
Postojanje specifičnih kompetencija ovlašćenih službenih lica policije u vidu:
- poznavanja pravnog osnova za primenu ovlašćenja (prepoznavanje postojećih problemskih situacija u okviru ukupnog događanja)
- kvaliteta odluke o započinjanju ili ne, rešavanja određene, pojedinačne problemske situacije)
- način rešavanja iste (poznavanje principa za uspešno rešavanje, kvalitet izbora i adekvatan način upotrebe alata iz prostora sredstava prinude, kvalitet kontrole lica prema kome se primenjuje ovlašćenja…) i
- ispunjenja obaveza nakon primene ovlašćenja (pomoć, izveštavanje, utuživanja, dokazivanje…)
bi moralo biti ishod kvalitetne edukacije i obuke ovlašćenih službenih lica sa pravom na primenu ovlašćenja u vidu upotrebe sredstava prinude.
Pisani izveštaj ovlašćenih službenih lica, nakon primene ovlašćenja u vidu upotrebe sredstava prinude, lično je viđenje, često i jedini dokaz u postupku utvrđivanja opravdanosti i pravilnosti primene ovog ovlašćenja. Kvalitetan izveštaj bi morao poslužiti kao svojevrsni scenario za moguću rekonstrukciju događaja povodom koga je, i kako, navedeno ovlašćenje primenjeno. Nedovoljno kvalitetan pisani izveštaj, ostavlja prostor za pogrešno zaključivanje o stvarnom dešavanju, pre, u toku i nakon primene ovlašćenja. Zaključivanje po osnovu nedovoljno kvalitetnog izveštavanja, stvara mogućnost pogrešnih predloga, neadekvatnih planiranja, definisanja programa, edukacije, pa i donošenja odluka drugih državnih ograna.
U radu se na primeru iz sudske prakse, analizira neposredni uticaj kvaliteta pisanog izveštaja ovlašćenih službenih lica kriminalističke policija na ishod sudskog postupka.
KLJUČNE REČI: problemske situacije, sredstva prinude, kontrola lica, izveštavanje, veštak